Znaczniki i numeratory Gravurem

Ocena użytkowników:  / 0

Witam
     Numeratory to narzędzia do oznaczania elektronarzędzi, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, nieprzekraczającej twardości w skali Brinela 180 HB. Na rynku można spotkać szeroką gamę znaczników różnych producentów. Od najtańszych do markowych. Wiodącym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Jest ona światowym liderem w produkcji przyrządów do znakowania, w tym znaczników.


W swojej ofercie ma kilkanaście produktów:

 • Sztandarowy ich produkt: znaczniki Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
 • Znaczniki punktowe.
 • Znaczniki zaokrąglone.
 • Numeratory wielokrążkowe.
 • Znaczniki automatyczne.
 • Znaczniki kontrolne i specjalne.

    Znakowanie odbywa się w trakcie kontrolowanego zgniotu elementu oznakowanego o określonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800N/mm2. Optymalny nacisk to 600 N/mm2, taka wartość zapewni dłuższą pracę tymi narzedziami. Znaczenie w praktyce wygląda w ten sposób, że uderzamy młotkiem w pojedynczy znacznik. Trzeba pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. Taka pozycja sprawi, że wgnieciony znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba wypróbować na niewidocznej powierzchni jaki będzie rezultat znakowania.
Wielkość znaczników podaję się w mm. Często nie wiadomo jak zmierzyć i dobrać znacznik. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki mierzy się na wierzchołkach. W związku z tym rozmiar wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru znacznika (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).


     Numeratory Gravurem stosuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, regałach, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Ważnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. W większości wypadków elementy oznakowane wytworzone są z mosiądzu i stali konstrukcyjnych zwykłych o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
     Najczęściej sprzedawanym produktem jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli np. wybijając literę odwróconą k na znaczniku otrzymamy czytelne k na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Pamiętajmy o sile docisku, inna będzie w znacznikach 2mm a inna 10 mm. W praktyce dobrze mieć kilka rodzajów młotków np: 300 g, 400g i powiedzmy 500g.


     W opisie produktu mamy:

 • Informację o sile docisku 600-800Nmm2.
 • Wymiar znacznika literowego czy cyfrowego.
 • Twardość części znakującej znacznika - 58 - 61HRC.
 • Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
 • Przekroju i długości podanej w mm.

     Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.
Podsumowując temat, wybierając firmę Grawurem mamy pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.

Lasery rurowe do układania kanalizacji

Ocena użytkowników:  / 4

Witam, dzisiaj chciałem opisać nietypowe urządzenie pomiarowe.
       W dniu wczorajszym miałem szansę zobaczyć na żywo i zapoznać się z możliwościami niwelatora rurowego. Prawdą jest, że wiele nowych i starych a modernizowanych obecnie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w całej Polsce, jest wdrążąne z pomocą niwelatorów rurowych min. Topcon TP-L4B. W praktyce możemy się spotkać z wieloma określeniami np.. laser liniowy, laser rurowy, niwelator liniowy czy niwelator rurowy. Generalnie chodzi o to samo urządzenie występujące zawsze w formie okrągłego walca z nóżkami, emitujące jedną wiązkę lasera czerwonego lub zielonego.


       Niwelatory te są nadzwyczaj precyzyjne, byłem w szoku, kiedy na wyświetlaczu TP-L4B ujrzałem trzy miejsca po przecinku. Lasery liniowe ustalają automatycznie kierunek i spadek góra i dół i zapewniają bardzo szybszą realizację prac przy zachowaniu wysokiej dokładności, co przekłada się na widoczne zwiększenie wydajności pracy ekipy. Zyskują na tym wykonawca jak również mieszkańcy w okolicy budowy, dla których wszelkie prace remontowe są zawsze nieszczęściem.
Kolejną sprawą jest wodoszczelność i pyłoszczelność lasera rurowego Topcon TP. Oznaczenie IPX7 informuje, że laser jest w 100% odporny na kurz i pył - pierwsza cyfra, druga cyfra - to odporność na chwilowe zanurzenie na głębokości od 15-100cm w czasie nie dłuższym niż 30 min. Czyli jak zaleje studzienkę z niwelatorem to można pomału wejść, wydostać niwelator i dalej nim pracować. Jak się zabrudzi błotem to pod kran umyć i można dalej pracować. O klasach IP piszę w oddzielnym art. - http://domtechniczny24.net/index.php/tabele/13-klasa-ip
       Wracając do pracy na rurach i kanalizacji, praca ta staje się prostsza i niebywale dokładniejsza. Prędkość i precyzja pomiarów sprawia,że robota przyspiesza dostrzegalnie, to opinia firm, które poprzednio stosowały niwelatory obrotowe lub optyczne. Zamiast 2-3 osób wystarcza jedna do nastawienia i ochraniania bo laser nie jest tani, trzeba mieć na niego oko. Odpadają również niezwykle kosztowne poprawki. Panel podczas ustawienia parametrów jest podświetlony, więc można bez problemu nastawiać parametry w ciemnych studzienkach.


       Praca sprzętem jest niezwykle prosta, wręcz banalna. Na szkoleniu po krótkiej prezentacji naszą ripostą było stwierdzenie „ i to już wszystko?”. Tak wystarczy, że na jednym końcu rury starannie w jej środku ustawi się laser rurowy TP-L4B. Jeżeli rozmiar rury jest większa niż średnica niwelatora, stosuje się specjalne nóżki, które po wkręceniu w korpus instrumentu pozycjonują go idealnie w średnicy rury. Nóżki te mają oznaczenia średnic. W drugi koniec rury wstawia się tarczkę celowniczą. Tarczka jest nastawna z podziałką zależnie od wykorzystanych nóżek – czyli średnicy rury. W jej centralny punkt pada wiązka lasera. Lasery rurowe są w dwóch wersjach bez model TP-L4B i z autodopasowaniem – model droższy TP-L4A (tarczka ma po bokach dwie aluminiowe belki ułatwiające automatyczne dopasowanie). Na pilocie wciskamy przycisk i po parunastu sekundach punkt lasera jest w środku tarczki. Teraz wystarczy, aby ekipa układająca rury nastawiała wysokość rury tak, by plamka lasera trafiła w środek celu. W praktyce można ustawiać laser również na rurze, ale wtedy jest ryzyko, że może nam się przemieścić lub ześlizgnąć i upaść – trzeba uważać.
Jeszcze parę parametrów: zasięg skuteczny to około 150 metrów, czyli wystarczy w zupełności w praktyce wstawiamy do kolejnej studzienki i dalej układamy rury. Dokładność to 2,4 mm na 50 metrach, no i 5 lat gwarancji.
To tyle pozdrawiam Rafał

Wykrywacz przewodów D-Tect Bosch

Ocena użytkowników:  / 3

       Wykrywacze przewodów to narzędzia do określania pozycji instalacji elektrycznej, instalacji wodnej, profili metalowych i innych znajdujących się w ścianach. Nikogo nie powinno się tłumaczyć, że w trakcie wiercenia otworów w ścianie na niewielkiej głębokości pod kołki rozporowe, czy w ciągu wiercenia otworów przebiciowych, nie jest przyjemnie jak wiertło SDS max 25 mm przewierci nam wiązkę kabli lub uszkodzi rurę z wodą.


       Urządzenia do lokalizacji inaczej wykrywacze do przewodów pogrupować można na zwykłe wykorzystujące układy indukcyjne np. Bosch GMS 120 i zależnie, od jakości i ceny otrzymujemy produkt lepszej lub gorszej klasy. Oraz bardziej nowoczesne oparte o fale radiowe i detektory tych fal D-Tect 150 lub D-Tect 120, takie narzędzia są przez to w wyższym stopniu precyzyjne.
W przypadku wykrywaczy indukcyjnych należy się nauczyć jak działa narzędzie, ważne jest, aby ściana była sucha, pozbawiona zanieczyszczeń typu tlenki żelaza. Na niepoprawne pomiary może mieć wpływ elektryczność statyczna powierzchni, można ją nieco wyrównać dotykając na chwilę dłonią w bezpośrednim pobliżu miernika by rozładować napięcie statyczne. Podobne zakłócenia mogą powodować powierzchnie płytek ceramicznych lub tapet przewodzących prąd, bliskość stacji nadawczych, radarów samolotowych i innych, masztów lub kuchenek mikrofalowych. Pomiar może być również zakłócony przez otoczenie przyrządów, które wytwarzają silne pola magnetyczne i elektromagnetyczne.
       Wykrywacz przewodów D-Tect 120 sprawdza obszar w zakresie pomiarowym czujnika radarowego. Odkryte zostają wszystkie obiekty do 6 cm pod pow., które są wytworzone z materiału innego niż mur. Detektor ma 3 funkcje pracy. Główna – tryb uniwersalny do większości ścian w budownictwie. Lokalizowane są elementy metalowe, rury z tworzyw sztucznych z wodą (lokalizację rur z tworzywa bez wody umożliwia detektor D-Tect 150), przewody elektryczne i kable. Puste przestrzenie w ścianie o średnicy mniejszej niż 2-3 cm nie zostaną wykryte.
Drugi tryb pracy to Beton. To coś dla tych, co wiercą lub tną tarczami diamentowymi w betonie zbrojonym lub litym zagęszczonym betonie, maksymalna głębokość w tym trybie to 12 cm.
Trzeci tryb to konstrukcje prefabrykowane typu ściany gipsowo kartonowe, drewniane. W tej opcji D-Tect 120 Bosch wykrywa elementy drewniane, profile metalowe, przewody elektryczne, rury z tworzywa sztucznego wypełnione wodą, maksymalna głębokość to 6 cm.
       Dodatkowo miernik umożliwia precyzyjne lokalizowanie, co zostaje wyświetlone w formie strzałek kierunkowych. Jesteśmy wtedy informowani, z której strony jest środek zlokalizowanego elementu. Narzędzie ma dwa źródła zasilania, bateryjny 4* AA lub na akumulator Bosch 10,8V.

Laser czerwony czy zielony

Ocena użytkowników:  / 0

Witam
       Dzisiaj nieco informacji o laserach tych czerwonych i zielonych.
Na początku krótka definicja z Wiki. Laser to wytwornica promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Określenie jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation — zwiększenie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera ma charakterystyczne cechy, kłopotliwe lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych typach źródeł promieniowania. Jest spójne w czasie i przestrzeni, najczęściej spolaryzowane i ma postać wiązki o nadzwyczaj małej rozbieżności, inaczej łopatologicznie wiązka składa się z fotonów, których drogi są równoległe.


       Z kolei, co do koloru wiązki to sytuacja dla człowieka wygląda tak: wiązka zielona w zestawieniu do czerwonej jest dla naszego oka około 4-5 razy bardziej widoczna. Ma to wielkie znaczenie w przypadku używania narzędzi pomiarowych bez odbiornika. Jeśli posiadamy laser krzyżowy, laser liniowy lub poziomicę zaopatrzoną w laser punktowy i dokonujemy pomiaru wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz to wiązka lasera zielonego o takiej samej mocy, co czerwonego będzie widoczna na znacznie większej odległości. Przykład mamy laser krzyżowy z wiązką czerwoną i realizujemy pomiar w pomieszczeniu, taka wiązka jest widzialna na odległości np. 15 metrów. Jeżeli wymienimy laser na zielony to będzie ona widoczna 4*15m= około 60 metrów. Oczywiście zależnie od klasy lasera, na takiej odległości punkt lub wiązka lasera prawdopodobnie będzie już znacznie rozproszona, co uniemożliwi nam precyzyjny odczyt. Ale będzie nadal wyraźna.
Większa część cenionych na rynku producentów przyrządów pomiarowych ma w swojej ofercie lasery z wiązką czerwoną i zieloną. Sprzedaż tych z wiązką czerwoną dominuje mimo znacznie gorszych parametrów. Dzieje się tak, ponieważ:


1. Układ optyczny dioda i soczewki w laserze czerwonym jest w dużym stopniu prostszy i tańszy niz. w laserze zielonym, w którym trzeba wykorzystać dodatkowe kryształy, co w dużej mierze podraża koszty.
2. Prócz tego laser zielony jest bardziej energochłonny, czyli do jego wytworzenia potrzeba znacznie więcej energii. Lasery krzyżowe, niwelatory z laserem zielonym zużywają znacznie więcej energii niż te same instrumenty z laserem czerwonym. Dla klienta ma to kolosalne znaczenie, trzeba częściej ładować akumulatory lub podmieniać baterie, To znaczy droższe i bardziej kłopotliwe użytkowanie.
3. I jeszcze jedna zniechęcająca informacja, otóż laser zielony ze względu na swoją specyfikę traci swoje parametry w niskich temperaturach, głównie za sprawą spadku mocy akumulatorów jak i swojej konstrukcji.

Jeżeli chodzi o cenę to zaczynają się dziać cuda nap opisany w artykule laser rurowy z wiązką zieloną jest teraz w tzw. promocji w takiej samej cenie co czerwony!!!!!!!!!!!!!!!!!


       Mam nadzieję, że powyższe informacje wspomogą Was w podjęciu decyzji, jaki laser wybrać. Praktyka pokazuje, że większość fachowców decyduje się na narzędzie pomiarowe z laserem czerwonym, bo cena cyni cuda.

Polecane do
Pozdrawiam

Różnice między laserem zielonym a czerwonym

Ocena użytkowników:  / 3

Witam
       Dzisiaj nieco informacji o laserach tych czerwonych i zielonych.
Na początku krótka definicja z Wiki. Laser to wytwornica promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Określenie jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation — zwiększenie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera ma charakterystyczne cechy, kłopotliwe lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych typach źródeł promieniowania. Jest spójne w czasie i przestrzeni, najczęściej spolaryzowane i ma postać wiązki o nadzwyczaj małej rozbieżności, inaczej łopatologicznie wiązka składa się z fotonów, których drogi są równoległe.
       Z kolei, co do koloru wiązki to sytuacja dla człowieka wygląda tak: wiązka zielona w zestawieniu do czerwonej jest dla naszego oka około 4-5 razy bardziej widoczna. Ma to wielkie znaczenie w przypadku używania narzędzi pomiarowych bez odbiornika. Jeśli posiadamy laser krzyżowy, laser liniowy lub poziomicę zaopatrzoną w laser punktowy i dokonujemy pomiaru wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz to wiązka lasera zielonego o takiej samej mocy, co czerwonego będzie widoczna na znacznie większej odległości. Przykład mamy laser krzyżowy z wiązką czerwoną i realizujemy pomiar w pomieszczeniu, taka wiązka jest widzialna na odległości np. 15 metrów. Jeżeli wymienimy laser na zielony to będzie ona widoczna 4*15m= około 60 metrów. Oczywiście zależnie od klasy lasera, na takiej odległości punkt lub wiązka lasera prawdopodobnie będzie już znacznie rozproszona, co uniemożliwi nam precyzyjny odczyt. Ale będzie nadal wyraźna.
       Większa część cenionych na rynku producentów przyrządów pomiarowych ma w swojej ofercie lasery z wiązką czerwoną i zieloną. Sprzedaż tych z wiązką czerwoną dominuje mimo znacznie gorszych parametrów. Dzieje się tak, ponieważ:


1. Układ optyczny dioda i soczewki w laserze czerwonym jest w dużym stopniu prostszy i tańszy niz. w laserze zielonym, w którym trzeba wykorzystać dodatkowe kryształy, co w dużej mierze podraża koszty.


2. Prócz tego laser zielony jest bardziej energochłonny, czyli do jego wytworzenia potrzeba znacznie więcej energii. Lasery krzyżowe, niwelatory z laserem zielonym zużywają znacznie więcej energii niż te same instrumenty z laserem czerwonym. Dla klienta ma to kolosalne znaczenie, trzeba częściej ładować akumulatory lub podmieniać baterie, To znaczy droższe i bardziej kłopotliwe użytkowanie.


3. I jeszcze jedna zniechęcająca informacja, otóż laser zielony ze względu na swoją specyfikę traci swoje parametry w niskich temperaturach, głównie za sprawą spadku mocy akumulatorów jak i swojej konstrukcji.
Mam nadzieję, że powyższe informacje wspomogą Was w podjęciu decyzji, jaki laser wybrać. Praktyka pokazuje, że większość fachowców decyduje się na narzędzie pomiarowe z laserem czerwonym, bo cena cyni cuda.
Pozdrawiam

Niwelator dwuspadkowy NL 310

Ocena użytkowników:  / 2

Witam.
     W naszym sklepie przetestowaliśmy niwelator laserowy NL 310 firmy Nivel System.  Jest to bardziej rozwinięty model niwelatora NL301.

 To, co nas zaskoczyło to, niezła klasa 64. Początkowa cyfra mówi nam o całkowitym zabezpieczeniu niwelatora przed kurzem, druga cyfra 4 oznajmia, że sprzęt jest wytrzymałe na krople wody lecące pod dowolnym kątem. W praktyce oznacza to deszcz i wiatr. Czyli jak zaskoczy nas burza w trakcie pomiaru to niwelator wytrzyma. Warto wiedzieć co oznacza klasa IP na narzędziach.
     W kuferku standardowo jest to, co potrzeba, odbiornik albo czujnik, ładowarka do akumulatorów i wymienny system zasilania na baterie alkaliczne. Do tego czerwone okulary, pilot, statyw i 5-cio metrowa łata. Zasięg nie jest oszałamiający, bo tylko 250 metrów, czyli 500 jak postawimy go w środku działki. No i pracuje w 2 płaszczyznach, czyli można niwelator laserowy wykorzystać do prac w środku budynków – ścianki działowe i takie tam inne.
     Nie licząc typowych funkcji niwelator laserowy nl 310 ma możliwość wyznaczania spadków w dwóch płaszczyznach. Y i X. Wszystko widać na panelu. Obręb spadków to +10, -10 stopni, czyli można wyznaczyć spadek do 20 stopni. W praktyce takich spadków pewnie się nie stosuje, np. przy budowie wjazdów pod mosty max. to 5 stopni, bo tiry by w zimie nie podjechały.
Jeśli ktoś po zakupie miał problemy z pomiarem to można wziąć wcześniej nasz nr. telefonu i dzwonić, wszystko wyjaśnimy, przynajmniej się postaramy.

W roku 2017 modele Nl zostały wycofane a na ich miejsze Nivelsystem wprowadził nowe z ulepszoną funkcjonalnością. i Tak opisywany wyżej model został zamieniony teraz jest  to niwelator laserowy NL 311, dodano jedynkę z tyłu - https://domtechniczny24.pl/niwelator-laserowy-nl310-zestaw-%C5%82ata-laserowa-%2B-statyw.html
Pozdrawiam

Niwelatory Nivel System

Ocena użytkowników:  / 0

Dzisiaj trochę o niwelatorach laserowych i optycznych.
Polski rynek obfituje w różnego rodzaju marki niwelatorów, ja opiszę Nivel System, która jest obecna na naszej ekspozycji od 2003r. Obejmuje instrumenty pomiarowe dla geodetów i budowlańców, cechuje je przystępna cena z jednoczesną gwarancją adekwatnej, jakości, co zapewnia możliwość wykorzystania w wielu zastosowaniach, profesjonalnego zestawu pomiarowego kosztem znacznie niższym niż dotychczas. I jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie w obecnych trudnych czasach.
     Niwelatory laserowe Nivel System wyróżniają się własnym oryginalnym wzornictwem i kolorystyką, spełniają wysokie normy pyłoszczelności i wodoodpornośći IP (Co to jest klasa IP). Wszystkie przyrządy posiadają 24 miesięczną gwarancją.
Podstawowym produktem z grupy laserów obrotowych jest model NL300. Dysponuje on funkcję autopoziomowania, po uruchomieniu przyrząd sam spoziomuje się i natychmiast gotowy jest do pracy. Generowana wiązka lasera jest najlepiej widzialna wewnątrz budynków, wyświetlona na ścianie tworzy linię referencyjną dla prac poziomych lub pionowych. Podczas pracy niwelator laserowy współpracuje z czujnikiem i łatą laserową, dięki temu mamy dokładny zestaw niwelacyjny przydatny na zewnątrz a pomiary dokonywane są jednoosobowo. Funkcja skanowania zapewnia zawężenie wyświetlanej wiązki w zadanym zakresie, w ten sposób wytwarzamy referencyjną linię lasera jedynie tam, gdzie przeprowadzamy prace.
     Sprzęt umożliwia pracę także z wiązką poziomą i pionową. Płaszczyzna może być pochylana w zależności od potrzeb w jednym lub dwóch kierunkach, dzięki czemu laser może być użytkowany przy takich pracach jak wylewanie posadzek, czy niwelacja i przygotowanie powierzchni pod kostkę brukową, boisko, czy drogę dojazdową- zapewniając odprowadzenie wody zgodnie z zaprojektowanymi spadkami. Przy pracach konstrukcyjnych przydatnym staje się pionownik laserowy, który stanowi oś generowanej rotacyjnie płaszczyzny laserowej. Funkcjonalność ta dostarcza dokładne wpasowanie się lasera przy pracach prostopadłych, czy podczas przenoszenia punktów (pionownik wyświetlany jest do dołu i do góry jednocześnie). W przypadku prac na zewnątrz i przy większych zasięgach konieczny jest odbiornik laserowy (niwelator laserowy NL301 w zestawie - https://domtechniczny24.pl/niwelator-laserowy-nl300-zestaw-%C5%82ata-laserowa-%2B-statyw.html ), zapewniający możliwość odbioru sygnału w zakresie do 250 metrów, czyli 500 jeżeli stoi w środku. Różne prędkości obrotów głowicy gwarantują wykorzystanie lasera zarówno przy robotach instalacyjnych wewnątrz budynku jak i przy sterowaniu maszynami, gdzie wymagane są wyższe prędkości (600 obr/min).
     Niwelator ma elektroniczny kompensator, eliminujący drgania i zapewniający precyzyjnie poziomowanie płaszczyzny laserowej. Elektroniczny kompensator, w porównaniu z magnetycznym jest dużo bardzie dokładny, szczególnie w przypadku pomiarów budowlanych gdzie teren może drgać wskutek używania maszyn wibracyjnych. Niwelator jest odporny na działanie kurzu i wody, potwierdzony bardzo wysoką klasą IP64. Głowica rotacyjna osłonięta jest szklanym korpusem, a obudowa lasera posiada gumowe osłony chroniące przed uszkodzeniem wskutek uderzenia, niewielkiego uderzenia.


     Niwelator laserowy NL300 posiada prosty panel sterowania, i nie ma kłopotu z jego obsługą, co naturalnie nie zwalnia nas z przeczytania instrukcji. Zarządzanie funkcjami, odbywa się w sposób manualny. Funkcje lasera mogą być sterowane zarówno z panelu jak i z pilota zdalnego sterowania (tylko w zestawie). Laser zasilany jest na 3 sposoby: akumulatorki, baterie i bezpośrednio z sieci.
To tyle miłego dnia.

Narzędzia Pomiarowe

Ocena użytkowników:  / 1

Przybory pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie dotyczyć poziomic i stalowych liniałów.
      W aktualnych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, mimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna elementów o jednakich wymiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super precyzyjne podobnie jak narzędzia skrawające czy szlifujące.
Dla tego projektant definiuje, w jakich granicach mogą się mieścić rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy wytycza w specyfikacji tolerancję. Zatrudniony wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, korzysta z różnych instrumentów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.
     Wzorzec pomiarowy jest to składnik stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę wiadomej wielkości z ustaloną dokładnością. Mogą one oddawać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w pakiet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o określonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzornik długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 100mm.
Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny przeznaczony do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy zwiększeniu dokładności odczytywania, poprawiania wskazań lub kompensacji błędów pomiaru. Stanowią one ogromnie rozbudowaną grupę przyrządów.

 

       Ja chciałem zwrócić uwagę na poziomice, które należą do przyrządów pomiarowych. Najczęściej są to aluminiowe profile z zmonitowaną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i bąbelkiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do określania poziomu lub pionu. Określanie to nie jest zbyt dokładne, z tego powodu wykorzystywane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice wytwarzane są w różnych klasach, w większości wypadków zwracamy uwagę na wymiar profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy.

https://domtechniczny24.pl/poziomice-aluminiowe-s%C5%82owik.html

Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do szacowania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku połączenia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli podmienimy optykę laserem uzyskamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają różne zasięgi i mogą być używane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Zastosowane lasery czerwone lub zielone dają różne możliwości co mam nadzieję przystępne opisałem w poście z linka.

W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga specjalnego odbiornika, albowiem laser przy dużych odległościach przestaje być zauważalny przez człowieka.

Do podstawowych produktów narzędzi pomiarowych z wykorzystaniem lasera należą niwelatory obrotowe lasery krzyżowe lub inne bardziej wyrafinowane jak np: laser rurowy do układania rur kanalizacji .

Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>